Oд номинираниот за Оскар и добитник на Еми и БАФТА награди Данкан Кенворти - продуцент на филмовите „Четири свадби и еден погреб“ (Four Weddings and a Funeral), „Нотинг Хил“ (Notting Hill), „Вистинска љубов“ (Love Actually) и „Законот за заштита на децата“ (The Children Act) - а во соработка со Toledo Productions најавуваме

Филмска проекција на „Пас“

25 октомври 2018

20:00 часот (88 минути)

Cineplexx, Skopje City Mall

Задолжителна резервација

Здружението за културен и медиумски активизам КВИР СКВЕР од Скопје, во рамките на европската акција #ФудбалскиЛуѓе на Мрежата ФАРЕ која ги обединува навивачите, клубовите, етничките малцинства и маргинализираните заедници кои се мета на дискриминација ширум континентот во заеднички напор дискриминацијата да стане дел од минатото, организира премиерна проекција на британскиот филм „Пас“ во Македонија. Настанот е отворен за сите кои сакаат да присуствуваат, а заинтересираните претходно треба да направат резервација.

„Пас“ (2016) е филм во кој настапуваат Расел Тови и Аринзе Кени, а во режија на Бен А. Вилијамс, базиран на драмскиот текст од Џон Донели. Филмот се занимава со прашањето на хомосексуална врска меѓу двајца англиски фудбалери и како се одвиваат нивните животи во раздобје од една деценија. Филмот беше номиниран на Наградите на Британската академија за филмски и телевизиски уметности во 2017 година, во категоријата извонредно деби на британски сценарист, режисер или продуцент, и тоа Џон Донели (за сценарио) и Бен Вилијамс (за режија).

Синопсис: Двајца млади, стрејт фудбалери од Премиер лигата делат хотелска соба ноќта пред клучен натпревар. Од никаде, едниот го бакнува другиот. Емоционалното влијание на овој „пас“ се одигрува во текот на следните десет години од нивните животи - деценија исполнета со успеси и падови, тајни и лаги, во спортскиот свет каде имиџот е сѐ.

Пријави го твоето учество на настанот

Билетите се бесплатни. Капацитетот на салата бр. 3 е 80 места. Ве молиме регистрирајте се навреме доколку сакате да земете учество на настанот.

ЗАБЕЛЕШКА: Капацитетот на салата е целосно пополнет. Сите нови барања за резервација ќе бидат ставени на листа на чекање во случај да се ослободат места.

    Преводот на филмот на македонски јазик е обезбеден со финансиска поддршка од FARE Network.
    Промоцијата на настанот е спонзорирана од Football vs Homophobia.
    Настанот се организира со логистичка поддршка од Cineplexx.
    Благодарност до Toledo Productions од Лондон, Обединето Кралство.