Премини до содржината Премини до подножјето
Се вчитува Настани

« Сите настани

  • Овој настан е завршен.

Skopje Pride 2023

24 јуни 2023 @ 17:00 25 јуни 2023 @ 01:00

Под мотото „Гласни и горди“, во сабота на 24 јуни 2023 година ќе се одржи четвртиот Скопје Прајд. Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на Република Северна Македонија). Во 19:00 часот, по кратки поздравни говори, следува марш по скопските улици пропратен со DJ сетови. Скопје Прајд, како и изминатите години, ќе понуди богата културно-забавна програма, со музички настапи во живо, настапи на дрег кралици од земјата и од регионот и DJ сетови. Програмата на Стадионот на АРМ во Градски парк ќе почне во 20:30 и ќе трае до 01:00 часот. Повеќе информации на веб-сајтот на настанот.

Skopje Pride

23

СКОПЈЕ
24 ЈУНИ

ГЛАСНИ И ГОРДИ!

#SkopjePride

Скопска парада на гордоста
Парк „Жена-борец“, 17:00

МРЕЖИ И ПАРТНЕРИ

 
ILGA World – The International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association
ILGA-Europe
LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey
Национална мрежа против хомофобија и трансфобија
Skopje Pride
Microsoft
Powered by Project Galileo
WPML
Canva
The Events Calendar
 

Организација-членка на Меѓународната асоцијација на лезбијки, геј мажи, бисексуални, трансродови и интерсексуални лица, Асоцијацијата за еднакви права за ЛГБТИ луѓето во Западен Балкан и Турција и Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

КВИР СКВЕР Скопје © 2024. Сите права се задржани.
Твојата поддршка ни значи!
Направи парична донација
Донирај