Премини до содржината Премини до подножјето

Сите написи

Северна Македонија назадува на виножитната мапа на ИЛГА-Европа, од 31-во падна на 32-ро место на ранг-листата

Низ Европа еднаквоста напредува, и покрај интензивните напади врз ЛГБТИ луѓето во неколку земји. Според виножитната мапа и индекс на…

Прочитај повеќе

НМХТ: Итно да се пронајдат напаѓачите на Асани, институциите да не ги игнорираат делата од омраза

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија остро го осудува физичкиот напад врз претседателот на „ЛГБТИ Јунајтед“, Беким Асани и бара…

Прочитај повеќе

ИЛГА-Европа: Време е ЛГБТИ правата да се вратат во фокусот на Европа, виножитната мапа укажува на алармантна стагнација

Минатата година бевме сведоци на зголемена политичка репресија врз ЛГБТИ луѓето, драстичен пораст на социо-економските тешкотии и ширење на ЛГБТИ-фобична…

Прочитај повеќе

800 германски фудбалери со порака до ЛГБТ+ соиграчите што сѐ уште се во плакарот: Можете да сметате на нас!

Повеќе од 800 германски фудбалери изразија поддршка за нивните соиграчи што можеби се борат со нивната сексуалност и се плашат…

Прочитај повеќе

185 германски актери направија масовен „каминг аут“ како ЛГБТ+ испраќајќи моќна порака до културната индустрија

Група актери заеднички излезе од плакарот откривајќи дека биле предупредени да ги чуваат во тајност нивните идентитети за да напредуваат…

Прочитај повеќе

Формирана интерпартиската парламентарна група за унапредување на правата на ЛГБТ+ луѓето

По повод Меѓународниот ден на човековите права, 10 декември, Собранието на Република Северна Македонија во соработка со Националната мрежа против…

Прочитај повеќе

Европската комисија ја презентираше својата прва стратегија за еднаквост на ЛГБТ+ луѓето во ЕУ

Европската комисија денес ја претстави првата стратегија на ЕУ за рамноправност на лезбијките, геј-мажите, бисексуалните, трансродовите, небинарните, интерсексуалните и квир…

Прочитај повеќе

МРЕЖИ И ПАРТНЕРИ

 
ILGA World – The International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association
ILGA-Europe
LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey
Национална мрежа против хомофобија и трансфобија
Skopje Pride
Microsoft
Powered by Project Galileo
WPML
Canva
The Events Calendar
 

Организација-членка на Меѓународната асоцијација на лезбијки, геј мажи, бисексуални, трансродови и интерсексуални лица, Асоцијацијата за еднакви права за ЛГБТИ луѓето во Западен Балкан и Турција и Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

КВИР СКВЕР Скопје © 2024. Сите права се задржани.
Твојата поддршка ни значи!
Направи парична донација
Донирај