Премини до содржината Премини до подножјето
Се вчитува Настани

« Сите настани

  • Овој настан е завршен.

Слаткарот

6 декември 2018 @ 20:00 21:45

Во рамките на културната манифестација „Недела на современиот израелски филм“ од 3 до 7 декември 2018 година, ви најавуваме филмска проекција на „Слаткарот“.

Повеќе информации за филмовите во програмата прочитајте овде.

После проекцијата на филмот ќе се одржи получасовна модерирана дискусија за „квир-темите во македонската филмска продукција“ со Шалом Константино и режисерите Ана Јакимска, Игор Иванов – Изи, Вардан Тозија и Даријан Пејовски, а улогата на модератор ќе ја има новинарот Васко Маглешов. Некои од прашањата кои ќе ги поразговараме со гостите се: Зошто македонските режисери срамежливо или воопшто не ги допира квир кинематографијата? Дали постојат и во кои македонски филмови на суптилен начин или на микро ниво се разработува тема од животот на ЛГБТ заедницата? Каде е нашата кинематографија наспрема европската во овој контекст?

„Слаткарот“ бележи 18 награди и 12 други номинации на реномирани филмски фестивали ширум светот. Прогласен за „најдобар филм“ на овогодишното доделување на Наградите на израелската филмска академија кои се сметаат за израелски еквивалент на Оскарите, „Слаткарот“ е официјалниот кандидат на Израел за категоријата „најдобар странски филм“ на претстојните 91. Оскари во 2019 година.

Синопсис

Томас, млад германски пекар, има афера со Орен, женет Израелец, кој често патува во Берлин поради бизнис. Кога Орен ќе загине во сообраќајна несреќа во Израел, Томас патува во Ерусалим за да најде одговори за неговата смрт. Под измислен идентитет, Томас се инфилтрира во животот на Анат, вдовицата на неговиот љубовник, која е сопственик на едно кафуле во Ерусалим. Тој почнува да работи за неа – прави германски торти и колачи, кои ќе го вратат во живот нејзиното кафуле. Томас се вклучува во животот на Анат на начин на којшто воопшто не очекувал и за да ја скрие вистината, ја проширува лагата до граници од каде што нема враќање.

Бесплатните билети може да се набават на билетарницата на Кинотека на Македонија најдоцна 30 минути пред филмот. Капацитетот на киносалата е 136 седишта. Со оглед на тоа дека станува збор за еднократна филмска проекција, подигнете ги билетите навреме. Билетите се достапни на принципот „прв дојден, прв услужен“. Заради фер распределба на билетите и шанса да се погледне филмот, подигнете само онолку билети колку што реално ви се потребни.

Детали

Датум:
6 декември 2018

Почеток:
20:00

Времетраење:
105 минути

Цена на билет:
Бесплатно

Организатор

+389 76 733 630

Посети веб-сајт

Локација

ул. Никола Русински бр. 1
Скопје, РСМ
+ Google Map
+389 2 3071 814
Посети веб-сајт

спонзори и соработници

Настанот се организира со логистичка поддршка од Кинотека на Македонија и Acta Non Verba. Генерален спонзор на манифестацијата е Министерството за надворешни работи на Израел.

Skopje Pride

24

СКОПЈЕ
22 ЈУНИ

СПЕКТАКУЛАРНО

НЕПОСЛУШНИ

Скопска парада на гордоста
Парк „Жена-борец“, 17:00

МРЕЖИ И ПАРТНЕРИ

 
ILGA World – The International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association
ILGA-Europe
LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey
Национална мрежа против хомофобија и трансфобија
Skopje Pride
Microsoft
Powered by Project Galileo
WPML
Canva
The Events Calendar
 

Организација-членка на Меѓународната асоцијација на лезбијки, геј мажи, бисексуални, трансродови и интерсексуални лица, Асоцијацијата за еднакви права за ЛГБТИ луѓето во Западен Балкан и Турција и Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

КВИР СКВЕР Скопје © 2024. Сите права се задржани.
Твојата поддршка ни значи!
Направи парична донација
Донирај