Премини до содржината Премини до подножјето
Се вчитува Настани

« Сите настани

  • Овој настан е завршен.

Марио

17 мај 2019 @ 20:00 22:00

По повод одбележувањето на 17-ти мај – Меѓународниот ден против хомофобијата, трансфобијата и бифобијата, ви најавуваме филмска проекција на „Марио“.

Во рамките на меѓународната иницијатива „Фудбалот против хомофобијата“, Здружението за културен и медиумски активизам КВИР СКВЕР од Скопје и Германската Амбасада во Скопје организираат премиерна проекција пред македонската публика на швајцарскиот филм од германско говорно подрачје „Марио“, кој става акцент на проблемите и предизвиците со кои се соочуваат геј-мажите во фудбалот и во општеството.

Филмот „Марио“ во режија на Марсел Гислер е романтична драма за двајца млади фудбалери фатени меѓу политиката на играта и политиката на љубовта и нивните растечки чувства еден за друг, во светот на фудбалот каде имиџот на перспективните играчи е сѐ.

Синопсис

За прв пат во неговиот живот, Марио се заљубува до уши. И тоа во Леон, новиот фудбалер од Германија. Леон исто така е напаѓач и прашањето е: кој од нив двајца ќе влезе во првиот тим на клубот? Но Марио не сака да размислува за тоа. Тој само сака да ужива со Леон и да биде блиску до него. Нивната љубов не поминува незабележано во клубот и се појавуваат првите гласини. Марио сфаќа дека неговата кариера како професионален фудбалер е во опасност, но не сака да го изгуби Леон за ништо на светот. Па така, мора да донесе одлука.

Бесплатните билети можете да ги подигнете на билетарницата на градско кино МИЛЕНИУМ во Скопје. Капацитетот на киносалата е 510 седишта. Со оглед на тоа дека станува збор за еднократна филмска проекција, ве молиме подигнете ги билетите навреме. Билетите се достапни на принципот „прв дојден, прв услужен“. Заради фер распределба на билетите и шанса да се погледне филмот, подигнете само онолку билети колку што реално ви се потребни.

Детали

Датум:
17 мај 2019

Почеток:
20:00

Времетраење:
119 минути

Цена на билет:
Бесплатно

Организатор

+389 76 733 630

Посети веб-сајт

Локација

Кеј 13-ти Ноември, ГТЦ
Скопје, РСМ
+ Google Map
+389 2 3120 389
Посети веб-сајт

спонзори и соработници

Покровител на настанот е Владата на Сојузна Република Германија преку Германската Амбасада во Скопје. Настанот се организира во рамките на меѓународната иницијатива „Фудбалот против хомофобијата“.

Skopje Pride

23

СКОПЈЕ
24 ЈУНИ

ГЛАСНИ И ГОРДИ!

#SkopjePride

Скопска парада на гордоста
Парк „Жена-борец“, 17:00

МРЕЖИ И ПАРТНЕРИ

 
ILGA World – The International Lesbian, Gay, Bisexual, Trans and Intersex Association
ILGA-Europe
LGBTI Equal Rights Association for Western Balkans and Turkey
Национална мрежа против хомофобија и трансфобија
Skopje Pride
Microsoft
Powered by Project Galileo
WPML
Canva
The Events Calendar
 

Организација-членка на Меѓународната асоцијација на лезбијки, геј мажи, бисексуални, трансродови и интерсексуални лица, Асоцијацијата за еднакви права за ЛГБТИ луѓето во Западен Балкан и Турција и Националната мрежа против хомофобија и трансфобија

КВИР СКВЕР Скопје © 2024. Сите права се задржани.
Твојата поддршка ни значи!
Направи парична донација
Донирај